Three Minute Thesis Contest (3MT) 2015 Entries

Winners

First Place

Nathan Redding, Paula Agudelo, Christina Wells
Kellie Walters

Third Place

Vipul Pai Raikar
FL Stubbins, P Agudelo, FPF Reay-Jones, JK Greene

All Entries

College of Agriculture, Forestry and Life Sciences

Biological Sciences

Brett M. Frye, Lisa G. Rapaport, Jennifer Mickelberg
Jenifer Bunty, David Tonkyn, Dale Miquelle, Olga Zaumyslova

Entomology

FL Stubbins, P Agudelo, FPF Reay-Jones, JK Greene

Environmental Toxicology

Erica Linard, Stephen J. Klaine,

Food Technology

Maciel Ugalde, M.S; Katherine L. Cason, PhD, RD, LD; Cheryl Dye, PhD; Vivian Haley-Zitlin, PhD, RD,

Forest Resources

Brian A. Ritter

Microbiology

Miranda Klees, Yuqing Dong, Min Cao

Plant and Environmental Sciences

Nathan Redding, Paula Agudelo, Christina Wells
Wei Li, Christina Wells, and Paula Agudelo

Wildlife and Fisheries Biology

Juliet S. Lamb, Patrick G.R. Jodice

College of Architecture, Arts and Humanities

Architecture

William Slowik

Communication, Technology & Society

Christoph Kresse

Planning, Design, and the Built Environment

T. Justin Brooks

Rhetorics, Communication and Information Design

Samuel Jackson Fuller
Daniel Frank
Kathy Elrick

College of Business and Behavioral Science

Economics

Randy Cragun, Robert Tamura, Michael Jerzmanowski
Jordan Adamson
Yucheng Jiang
Maria Droganova

Human Factors Psychology

Drea K. Fekety, Richard A. Tyrrell

College of Engineering and Science

Automotive Engineering

Harikesh Arunachalam, Simona Onori, and Ilenia Battiato
Lujia Feng

Bioengineering

Vipul Pai Raikar
Astha Khanna1, Igor Luzinov2, Ruslan Burtovyy2, Eugene M. Langan III3, Martine LaBerge1 1Department

Chemical Engineering

Felipe Polo-Garzon and David A. Bruce
Margarita R. Arcila-Velez and Mark E. Roberts

Chemistry

Jaime Murphy
Kirstin Sockwell, Modi Wetzler

Civil Engineering

Sakib Mahmud Khan
Adika Mammadrahimli
Srimaruthi Jonnalagadda

Industrial Engineering

Dotan I. Shvorin, Kevin M. Taaffe
Myrtede Alfred

Materials Science and Engineering

D. Ross Economy

Mathematical Sciences

Sherli Koshy-Chenthittayil, Elena Dimitrova, Eleanor Jenkins, Brian Dean
Mike Finney

College of Health, Education and Human Development

Administration and Supervision

Julie Summey, Lu Shi

Educational Leadership (Higher Education)

jared halter, Dr. Leslie Gonzales
De Morris Walker

Healthcare Genetics

Sourat Darabi, MS; Julie Eggert, PhD, GNP-BC, AGN-BC, AOCN

Parks, Recreation & Tourism Mgt

Bernard M. Kitheka
Kellie Walters

Nominate a Student
Judge an Event
Review Submissions
Admin