GRADS 2014 Entries

Winners

First Place

Drew M. Morris
Abigail J. Lawson
Alex Libengood
Tingting Han & Brian Dominy
Charise Guidinger, RN BSN

Second Place

Kristen Jennings, Robert Sinclair, Cynthia Mohr
Farbod Akhavan Niaki
Juliet S. Lamb, Patrick G.R. Jodice
Elizabeth Cooney, Aaron Peter

Third Place

Janet Donnelly
Shuangrong Yuan, Zhigang Li, Dayong Li, Qian Hu &Hong Luo
Trey Meyer & Nick Irmen
Anna Paola Soliani, Yuriy Galabura, Bogdan Zdyrko, Spencer Novak, David Musgraves, Kathleen Richards

All Entries

College of Agriculture, Forestry and Life Sciences

Biochemistry and Molecular Biology

Tonya Taylor, Christopher Nguyen, and Kerry Smith

Biological Sciences

Christie Sampson, Peter Leimgruber, and David Tonkyn

Entomology

Hamilton Allen, Pat Zungoli, Eric P. Benson, Pat Gerard

Environmental Toxicology

Katherine A. Johnson, William C. Bridges Jr, and Stephen J. Klaine

Food Technology

Ibtehal Alsallaiy

Genetics

Ning Yuan, Zhigang Li and Hong Luo
Shuangrong Yuan, Zhigang Li, Dayong Li, Qian Hu &Hong Luo

Microbiology

Yash Raval, Roland Stone, Bin Qi, O. Thompson Mefford, Tzuen Rong J. Tzeng

Packaging Science

Russell T. Cooper

Wildlife and Fisheries Biology

Juliet S. Lamb, Patrick G.R. Jodice
Abigail J. Lawson

College of Architecture, Arts and Humanities

Architecture

Alex Libengood
Keith Richey, Brian Betz, Adam Windham
Trey Meyer & Nick Irmen
Nick Irmen, Trey Meyer
Brian P Betz, Keith S Richey, Adam S Windham
Adam Windham, Keith Richey, Brian Betz
Tyler McLemore + Braden Reid
Tyler McLemore + Braden Reid
Elizabeth Cooney, Aaron Peter
Justin Miller (Student) and Dr. Dina Battisto (Professor)
Ellis Taylor & Brian Duffy
Michael Beveridge and William Craig

Communication, Technology & Society

Alex Neal

English

Joshua R. Newberry

Rhetorics, Communication and Information Design

Kathy Elrick
Hayley Zertuche

Visual Arts

Hilary Siber
Ali Hammond
Lindsey Elsey
Alexandra Giannell

College of Business and Behavioral Science

Applied Psychology

Alice M. Brawley

Economics

Ghanshyam Sharma
Richard Gearhart

Human Factors Psychology

Drew M. Morris

Industrial/Organizational Psychology

Janet Donnelly
Kristen Jennings, Robert Sinclair, Cynthia Mohr
Brooke A. Baker
Anna C. McFadden

College of Engineering and Science

Automotive Engineering

Farbod Akhavan Niaki
Jamie D. Skovron, Laine Mears, Durul Ulutan, Duane Detwiler, Boris Baemler, Laurence Claus
Mahmoud Abdelhamid, Imtiaz Haque, and Rajendra Singh
Sara Mohon

Bioengineering

Astha Khanna1, Igor Luzinov2, Fehime Vatansever2, Eugene M. Langan III3, Martine LaBerge1 1Departme
Xin Xie, John D. DesJardins, Roy Rusly, Frank Voss, Martine LaBerge

Chemical Engineering

Murtaza Shabbir Hussain
Duval, C; Seliman, A; Bliznyuk, V; DeVol, T; Husson, S;

Chemistry

Daniel Willett
Fenglin Wang, Yash Raval, Tzuen-Rong J. Tzeng and Jeffrey N Anker
Melissa M. Rogalski, Nakul Ravikumar, Joshua Lake, Donald Benza, Ian Adkins, Dakotah Anderson, Jonat
Yinling Liu, Brian N. Dominy
Tingting Han & Brian Dominy

Civil Engineering

Sakib Mahmud Khan
Betiglu E. Jimma, Prasada R. Rangaraju

Computer Engineering

Nicholas Mills, Bradley Settlemyer, and Walter Ligon
Karan Sapra

Computer Science

Loren Klingman, Jason Hallstrom
William Clay Moody, Amy Apon

Electrical Engineering

Githin F. Alapatt and Rajendra Singh

Engineering and Science Education

Courtney Faber, Adam Kirn, Lisa Benson

Environmental Engineering and Science

Watcharapol Pumkaew

Environmental Health Physics

Matthew Millard

Industrial Engineering

Sherif A. Masoud; Scott J. Mason
Dotan Shvorin

Materials Science and Engineering

Maryana Nave, Binyamin Rubin, Victor Maximov, Stephen Creager and Konstantin G. Kornev
Anna Paola Soliani, Yuriy Galabura, Bogdan Zdyrko, Spencer Novak, David Musgraves, Kathleen Richards

Mathematical Sciences

Lucas Waddell
Paul Kuberry, Dr. Hyesuk Lee
Michael Finney, Billy Bridges
Sarah E. Anderson and Gretchen L. Matthews

Mechanical Engineering

Weiyu Ran
John L. DuBose, Xinyu Lu, Saurin Patel, and Xiangchun Xuan
Xinyu Lu
Tianqi Hang

Physics

Joshua D Wood

College of Health, Education and Human Development

Curriculum and Instruction

Anastasia Homer

Educational Leadership (Higher Education)

Leasa Kowalski Evinger

Nursing

Charise Guidinger, RN BSN

Nominate a Student
Judge an Event
Review Submissions
Admin